Діяльність

arrow down

Краудфандинг
в Україні

Венчурна
філантропія

Медіа соціальних
інновацій

Розвиток спільнот
та територій

«Спільнокошт» на платформі «Велика Ідея» був першим і лишається найбільшим в Україні онлайн механізмом колективного фінансування. Він допомагає знаходити матеріальну підтримку для власних проектів серед своїх колег та прихильників. Механізм «Спільнокошт» виник як потреба підтримки творчих, медійних та освітніх ініціатив та розвивається, щоб фінансувати інновації в сфері IT технологій, відновлюваної енергетики та відповідального підприємництва.

Низові реформи, культурні метаморфози, інноваційні cтратегії, інвестиції в розвиток суспільства, реалізація задумів молодих професіоналів – таку мету несе у собі ідея заснування механізму Спільнокошт на платформі Велика Ідея. Спільнокошт був заснований у 2012-му. За 2 роки на Спільнокошті різноманітні проекти підтримали близько 10 тисяч доброчинців на суму понад 2,5 млн. грн.

opop


Завдяки колективному фінансуванню було написано кілька сторінок історії нової України. У період Євромайдану краудфандинг допоміг статися революційному медіа – «Громадському телебаченню», зібравши більше 1 млн грн на виробничі витрати каналу. Ще один з проектів Євромайдану, який знайшов підтримку – «Вавилон’13» – документальний альманах, який об’єднав як знаних кінорежисерів, так і молодь.

Завдяки народним коштам проект «Надія потрібна всім» закупив тренажери в спортзал у Джанкої, а автор проекту, чемпіон Європи з бодібілдінгу Ніяс Ізмайлов, розробив спеціальний комплекс вправ для людей з особливими потребами.

Вже вчетверте за фінансуванням через спільнокошт до людей звертається «Квиток до успіху» – проект, направлений на розвиток підприємницьких навичок у дітей, які потребують додаткової підтримки. Вже двічі проект «Громадське радіо» був профінансований Спільнокоштом на суму в майже 200 тис грн.

Загалом народна довіра спільнокошту це:

Міські ініціативи (арт-пікнік Слави Фролової, резиденція для художників в Музичах, прикраси для дерев в Луцьку, тіпі для дітей в Уніжі); медіа-ресурси та кіноальманах (Громадське радіо, Babylon13, Hromadske.tv, Korydor); друковані видання (Карика-Дурка, журнал 5,6, Мандала, Арт-бук для медитацій, Казки які збирає маленька Маґдалена); презентації книжок (Світло згасло в країні див, Грицько Чубай. П'ятикнижжя); музика (перформанс в Берліні, запис синглу гурту Синя Вапа, кліп гурту Фолькнери); зігрітий Майдан в Києві; екологічні ініціативи (Зробимо Україну чистою!, встановлення контейнерів для сміття в національному парку); соціальні проекти в Криму (ігровий клуб для дітей в Інкермані, тренажерний зал для людей з обмеженими можливостями в Джанкої, скайп-медицина для смт Совєтське); фестивалі та виставки (театральний фестиваль Документ, кінофестиваль Ровер, сни про Львів); проекти підтримки підлітків (літньо-природнича наукова школа київського ліцею, програма бізнес-навчання для підлітків у Львові, програма адаптації кримських підлітків у Львові, кіноклуб Бруківочка). Станом на 1/08/2014

Запускаючи краудфандинг в Україні, для нашої організації найважливішим було започаткувати критерії якості. Наш підхід полягав у виборі тих команд проектів, які розуміють, що відносини мережевого типу формуються на взаємодії, і не є приписами. Основні зусилля в консультації проектів, які прагнуть знайти кошти спільнокоштом, полягають в досягненні розуміння того, що дарування – це практика горизонтальних відносин, це підтримка регулярного діалогу з прихильниками. Цей підхід виявився дійсно корисним для всіх сторін. Краудфандинг в колі однодумців створює продуктивний простір для роздумів про відношення до грошей і, що є найбільш важливим – дозволяє зрозуміти, що залучення коштів – це не про жебрацтво, а про взаємозв'язок і співпричетність.

«Інвестор суспільства» – програма співпраці громадського та комерційного сектору. Вона запрошує компанії фінансувати проекти, що співзвучні стратегії їх розвитку. Згідно з дослідженнями, більша половина соціальних проектів підтримуються українським бізнесом непослідовно. У довгостроковій перспективі це не є вигідними ані для бізнесу, ані для сталого розвитку. Програма венчурної філантропії «Інвестор суспільства» – це можливість скеровувати ресурси на ті проекти, які створюють соціальні інновації у сфері інтересів компанії.

У 2014 році громадська організація «Ґараж Ґенґ», що координує роботу платформи Велика Ідея, ініціювала довгострокову програму венчурної філантропії «Інвестор Суспільства». Програма ставить за мету через формулу краудфандингу разом із підприємцями створювати нові і більш тривалі суспільні зміни. Для росту бізнесу потрібні нові ідеї, сприятливий соціальний клімат, дієві рішення для подолання сучасних викликів. Основна відмінність програми «Інвестор Суспільства» від застарілих практик фінансування соціальних проектів – це можливість змусити кошти, надані неприбутковому сектору, «працювати» також для зміцнення бізнес-середовища. Так виграють усі. Саме тому «Інвестор Суспільства» вболіває за успіх соціально значимих новацій, які підтримує. Дослідження «Бізнес, керований цінностями», яке провела Львівська бізнес-школа УКУ, виглядає майже оптимістично. 90% найуспішніших компаній України здебільшого розуміють необхідність реалізовувати соціально важливі проекти. Однак «більше половини [50%] проаналізованих соціальних проектів належать до «розпорошених», фрагментарних, майже випадкових ініціатив, які в довгостроковій перспективі не є вигідними ані для бізнесу, ані для сталого розвитку суспільства», – говорять у дослідженні. Більшість компаній без продуманої соціальної стратегії будуть продовжувати будувати спілкування зі своєю аудиторією, просуваючи комерційні пропозиції і створюючи можливості для зворотнього зв'язку в соціальних мережах. Такий підхід буде суттєво стримувати їхній успіх у роботі з персоналом, формуванні лояльності клієнтів та представленості в медіа, де сьогодні формується вагома частка репутації брендів. Компанії, що перемагатимуть на цих аренах, застосовують сфокусовані соціальні стратегії, які (1) зменшують вартість або посилюють готовність своїх клієнтів платити, (2) допомагаючи своїм працівникам задовольнити запити на горизонтальність та активну співтворчість, (3) якщо завдяки інвестиціям творчі і суспільно значимі проекти втілюють рішення у сфері бізнесових та соціальних інтересів компанії. Чому кошти, що йдуть на розвиток соціальних інновацій, стають інвестиційним ресурсом? Компанії повертають соціальні інвестиції у формі власного репутаційного капіталу:

– визнання зусиль компанії та її безпосередньої фінансової участі в проектах людей, які поєднують технологічні, соціальні та екологічні підходи для подолання суспільних викликів

– ідентичність компанії у сфері соціальних інновацій окреслюється на підставі осмисленої і прозорої участі в розвитку сталих рішень, що водночас посилює бізнес стратегію організації

– відданість працівників та клієнтів компанії виростає внаслідок усвідомлення дотичності компанії до процесу формування сприятливого клімату в країні для інновацій та стійкого розвитку.

Завантажити детальний опис програми «Інвестор Суспільства» можна тут.

«Велика Ідея» (http://biggggidea.com) – платформа дієвих громадян, соціальних проектів та освітніх ідей. «Велика Ідея» пропонує набір інструментів для прагматичних ідеалістів, які хочуть розвиватися і готові втілювати свої задуми. Її робота здійснюється через наступні інструменти: «Спільнокошт» – народне фінансування проектів онлайн; «Можливості» – сервіс освітніх мікро-оголошень про гранти, стажування, школи, подорожі; «Практики» – медіа-журнал про соціальні інновації, відповідальне підприємництво, нові бізнес-моделі, екологічну свідомість, теорію змін.

«Велика Ідея» стартувала у 2009 році в період світової економічної кризи.

За 5 років роботи платформа «Велика Ідея» стала практикуючим медіа. «Велика Ідея» заохочує та стимулює кожного бути винахідливим та добросовісним підприємцем. Через сервіси «Спільнокошт», «Практики» та «Можливості» ми передаємо досвід, який наша команда здобуває самостійно, та ділимося практиками відповідального підприємництва та здійснення культурного менеджменту в українському контексті.

Аудиторія платформи сьогодні – 100 000 унікальних відвідувачів в місяць. Ядро цільової аудиторії – свідома прогресивна громадськість, зацікавлена в позитивних змінах. Вік: 22-35 рр. Стать: жінки – 56%, чоловіки – 44%. Географія: Київ – 56%, Львів – 15%, Харків – 6%, Одеса – 5%, Дніпропетровськ – 3%, Донецьк – 2%, інші міста – 13%.

Найбільше сервісами «Великої Ідеї» користуються самонайняті та фрілансери (20%), такий самий відсоток – активних громадян та громадських організацій, працівників великих корпорацій та дієвих містян – 10%. Нашу аудиторію характеризують три якості – вони займаються самоосвітою, винаходять власну справу, і відчувають відповідальність за бажані зміни в суспільстві.

Світові медіа, які щодня у нашому фокусі: Stanford Social Innovation Review, Fast Company, Good.Is, Kickstarter, KissKissBankBank, 99U, Harvard Business Review, Monocle, Wired, TED.

Згідно з теорією дослідника Михая Чіксентміхайї, по-справжньому хороші вебсайти пропонують не контент, а досвід. Випадково натрапивши на один із таких сайтів, неминуче втягуєшся у захопливе «переслідування», кожен зі своєрідних етапів якого сприяє дедалі більшому заглибленню в процес навігації ресурсом. За Чіксентміхайї, ключовим для створення такого відчуття переслідування є добре узгоджене відчуття ритму, участі та очікування, поєднання яких також відоме як «течія».

Для втілення змін у суспільстві, нашим містам необхідне середовище, що працює за принципом постійного пізнання, взаємовідповідальності та обміну ідеями. Ми розробляємо програми для громад і професійних спільнот, проекти з активізації публічного простору, локальні та міжнародні мистецькі ініціативи. Ми практикуємо моделі співпраці для різних стейкхолдерів: «SundayБорщ» – проект міні-грантів від громади; «Свято Генерацій» – програма трансформації міста за сприяння місцевої влади і бізнесу; «Голос Вулиць» – урбаністичний фестиваль взаємодії креативного класу і місцевої громади.

Як ми можемо бути вам корисні?

Якщо ви зацікавлені в співпраці з нами, будь ласка,
заповніть форму нижче і ми обов‘язково з вами
зв‘яжемося.